Bez hormonální rovnováhy to nepůjde


Veškeré děje ve vesmíru a v přírodě, včetně lidského organismu, probíhají tak, aby bylo dosaženo jisté rovnováhy. Jakékoli vybočení do extrému nebo negativní záměr vyvolají okamžitou odezvu a zasáhne to zejména toho, kdo tento proces způsobil. Zjednodušeně řečeno, jestliže člověk něco vyvede přírodě nebo jiným lidem, obrátí se to proti němu, dříve či později. Toto samozřejmě platí i pro životní styl a způsob, jak si představujeme udržet své tělo v psychické i fyzické kondici.

listy Ženšenu

Být fit a zdráv i v pokročilém věku by chtěl každý, ale jen málokdo pro to také něco dělá. Vykládat o tom, jaké by to bylo, kdyby (kdybychom měli kouzelný prsten princezny Arabely), to dovede kde kdo. Mnozí zájemci o zdravou výživu se zaměřují zejména na vitamíny, minerály, stopové prvky či vlákninu, což je samozřejmě přínosné, ale neměli bychom zapomínat ani na hormonální rovnováhu. Nebude vám nic platný vitamínový doping, když vás zachvátí stres a rozkolísá hormony. Nepředstavujte si ovšem hormony jako něco, co potřebujete pouze k sexu, jde o velmi složitý komplex tělesných funkcí počínaje štítnou žlázou přes nadledvinky a konče zažívacím traktem a nervovou soustavou.

tableta s adaptogeny

Jestliže nebude dosaženo rovnovážného stavu v hormonech, budete se cítit unavení, podráždění, apatičtí, či zchváceni depresemi a agresivitou, nebudete důsledně trávit potravu, nebudete schopni přiměřeného tělesného pohybu a začnete se stávat troskou.

Věnujte tedy pozornost stresovým vlivům, odstraňujte je ze svého života a využívejte jako pomocníka adaptogenní bylinky, kam patří Tribulus terrestris (Kotvičník zemní), Maca peruánská, Vitánie snodárná, Korejský ženšen nebo Eleuterokok. Tito pomocníci udržují například u mužů potřebnou hladinu testosteronu, blokují nadměrný výskyt adrenalinu a kortizolu, zvyšují libido a svalovou sílu a zlepšují regeneraci po tělesném cvičení.