Je jasné, že doba se mění. S ní přichází nové trendy a nové aktivity, o kterých jsme dříve nevěděli, případně jsme je znali pod jiným jménem. K těmto aktivitám patří také scrapbooking. Výraz je, jak je patrné, z angličtiny, a doslova znamená „vytváření knihy z kousků“. To také velmi dobře vystihuje činnost, o kterou se jedná. A ačkoliv mnozí tápou, co si pod tím představit, pravdou je, že mnozí jej známe z mnoha amerických filmů.
V podstatě jde o lepení výstřižků do knižně vázaného bloku, a to tak, aby se vytvořily zajímavé koláže. Většinou jsou tyto ozdobeny různými ornamenty a jsou přidány i popisky. Obvykle se pak vztahují k důležitým událostem v našich životech. Ve filmech můžeme například vidět, jak si jej dělají mladé dívky a plní jej vzpomínkami na střední školu, případně před svatbou, kdy tímto způsobem mapují svůj vztah s nastávajícím.
Je pravdou, že se jedná o stereotypně „holčičí“ činnost, avšak to neznamená, že se jí nemohou věnovat i muži. Nikdo například netvrdí, že scrapbook musí být pouze růžový a plný srdíček. Můžeme jej mít i v černé či jakékoliv jiné barvě, a mapovat může třeba cestu našeho oblíbeného fotbalového či hokejového týmu, případně, pokud sami aktivně provozujeme nějaký sport, naše úspěchy i neúspěchy.
K jeho výrobě toho není potřeba mnoho, pouze vhodný blok, nůžky, lepidlo a případně popisovače. Pro mnohé je to zábavná činnost, a výsledek pro nás může mít nakonec i velkou citovou hodnotu. Jen pozor, pokud tam budeme chtít vložit výstřižek ze skutečné fotky – zvláště ty staré už nenahradíme, tak bychom měli dobře zvážit, zda je skutečně chceme vystříhat.
Tuto aktivitu si mohou oblíbit i děti. Ty často milují tvořivou činnost, a tímto způsobem se učí pracovat s tvary a barvami tak, aby se k sobě hodily. Také se učí skládat k sobě části se stejným významem. Především se tím ale zabaví, což rodiče rozhodně ocení.