Auto je složitá záležitost


Kdyby se chtÄ›l nÄ›kdo z nás vozit po svÄ›tÄ›, ÄistÄ› teoreticky by si vystaÄil tÅ™eba i jenom se ÄtyÅ™mi koly upevnÄ›nými na nÄ›jaký ten podvozek. Usedl by na to a sjel z kopce. Jenže pouze z kopce, což Äiní takový technický ‚skvost‘ notnÄ› nedokonalým. Protože co na rovinÄ›? A co pÅ™i cestÄ› do kopce?

A tak je potÅ™eba další technika. Válce, písty, nádrž, svíÄky, olejový filtr, vzduchový filtr, rozdÄ›lovaÄ, chladiÄ, karburátor, ojnice… Což vÅ¡e dohromady tvoří motor. A s takovým namontovaným motorem už se pak dá jet nejen z kopce, ale i do nÄ›j.

A tohle už staÄí? PochopitelnÄ› ne. ÄŒlovÄ›k by sice jel, dokud by chtÄ›l, ale co kdyby pak už nechtÄ›l? To aby vyskakoval za jízdy, zatímco by nechal svůj dopravní prostÅ™edek havarovat a možná i trvale zniÄit. A tak jsou tu potÅ™eba i brzdy.

palubní deska

Pak už by takové vozítko umÄ›lo i jet, i se zastavit. Ale ani to by nebylo dost. S tím by ÄlovÄ›k mohl jezdit leda tak ve dne. Jenže ono se musí jezdit nÄ›kdy i v noci. A tak jsou tu nezbytnÄ› potÅ™eba i reflektory. A když jsme u reflektorů, zmiňme si rovnou i blinkry, díky nimž se ví, kam kdo zatáÄí, což dokáže zabránit mnoha nehodám.

Ale ani pak by toho ÄlovÄ›k možná moc nenajezdil. Potenciál by tu byl, jenže by ho z té jízdy záhy bolelo celé tÄ›lo. A tak se to tu neobejde ani bez sedadel, ani bez tlumiÄů.

Pak už je ÄlovÄ›k v pohodlí zdola. Ale pořád mu jeÅ¡tÄ› může padat na hlavu sníh a déšť, může ho bombardovat krupobití, a to by neprospÄ›lo ani jezdci, ani motoru a dalšímu vybavení. A tak je tÅ™eba pÅ™idat karosérii a skla do oken.

staré auto

Pak by ale zase ÄlovÄ›k nemusel dost dobÅ™e vidÄ›t ven, a tak tu jsou potÅ™eba i stÄ›raÄe s malými motorky, i ostÅ™ikovaÄe. A pro pohled dozadu zrcátka.

Takže se jistě shodneme, že postavit takové auto není jednoduchý úkol. A to jsem ještě nezmínil airbagy, klimatizaci, pedály, převodovku, tachometr atd. A není tedy divu, že si my lidé auta nevyrábíme, ale kupujeme. Jinak bychom takový technický skvost sotva dali dohromady.