Zateplujeme svépomocí rekreační chatu


Pořídili jste si rekreační chatu a rádi byste ji obývali i v zimním období? Jistou možností je zateplit ji fasádním polystyrenem, který lze využít pro zateplování i trochu jiným způsobem.

Zateplení půdy – staré chaty mohou mít některé prostory zhotovené tak, že je není možno využít pro účely bydlení, jako je například půdní prostor s velmi prudkým nebo naopak plochým sklonem střechy. Nedá-li se zkrátka na půdě bydlet nebo alespoň přespávat, protože by to bylo krajně nepohodlné, hodí se tyto prostory využít jako zateplený sklad, například namísto vestavěné skříně na míru pro sezónní oblečení, obuv a sportovní potřeby.

fasádní polystyren

K zateplování těchto prostor využijete fasádní polystyren – polystyrenové desky o různých tloušťkách, například 140 mm, které se běžně využívají pro fasády rodinných či bytových domů. Polystyrenem lze vyplnit jakékoli prostory, protože je velmi dobře tvárný a lze jej řezat pilkou nebo nožem.

Po zateplení lze polystyren pokrýt fasádním potěrem, anebo ještě obložit dřevem nebo sádrokartonem a snížit tím únik tepla z vytápěných prostor. Do prázdného místa pak můžete ukládat vaše sezónní věci a uzavřít je posuvnými dvířky, které si zhotovíte podle vzoru dveří posuvných skříní.

domovní fasáda

Fasádní polystyren se vám může hodit i pro zateplování dalších prostor, jako jsou sklepy nebo kurník pro slepice, králíkárny pro zimní odchov králíků či morčat, anebo pro psí boudy. Fasádním polystyrenem 100 lze zateplovat i přilehlé prostory, které se sice přímo nevytápí, ale vstupuje se do nich skrze dům, což jsou například garáže. Zateplováním garáží se výrazně zvýší teplota v prostoru v průběhu zimních měsíců, což pak také přinese finanční úsporu do rodinného rozpočtu. Zateplit lze i suterénní či přízemní garáž, postavenou ve svahu, jejíž zdivo je částečně zapuštěné v okolní zemině, tehdy se polystyren dá použít na obklady vnitřních stěn garáže, je-li dostatečně prostorná.