Vyplatí se mít solární elektrárnu?


Fotovoltaika, solární elektrárna, solární panely. To jsou všechno slova, která nám pomáhají s energií a elektřinou Díky fotovoltaice šetříme peníze, šetříme přírodu a celkově je to skvělý způsob, kterým můžete získávat energii.

Pro koho je pořízení fotovoltaické elektrárny vhodné?

Je vhodná pro všechny, kteří vlastní rodinný dům, a mají zájem o to snížit svoje účty za elektřinu. Důležité je, aby byla střecha vašeho rodinného domu v dobrém stavu a měla dostatečnou nosnost. Budou se na ni totiž umisťovat panely. Střecha by určit neměla být orientovaná na sever. Potřebujete totiž co nejvíce slunce. Optimální je, pokud je orientovaná směrem k jihu. Tak získáte samozřejmě nejvíc energie.

solární panely

Možná přemýšlíte, jestli se vám ale pořízení solárních panelů vůbec vyplatí. Samozřejmě, je nutné trochu přizpůsobit váš životní styl tomu, že nyní čerpáte solární energii. To například znamená, že nebudete zapínat většinu spotřebičů v noci, kdy elektrárna nevyrábí elektřinu, ale v době, kdy ji vyrábí nejvíce.

Solární elektrárna vám nikdy nepokryje 100% energie. Nebo samozřejmě záleží na tom, kolik energie v domácnosti využíváte, ale většina domácností kombinuje výrobu sociální energie s tím, že odebírají elektřinu i od dodavatelů, právě pro případ, že by jejich solární elektrárna nevyráběla dost velké množství energie.

dům

Bojíte se vstupní investice? Máme pro vás dobrou zprávu. Stát totiž poskytuje na solární elektrárny poměrně štědrou dotaci, kterou můžete využít. Využít lze na nově zřízené solární elektrárny, ne například na rozšíření těch starých. A v jaké výši dotace dostanete? Dotace na solární panely 2023 je stanovena na 200 000 Kč pro jeden dům. Ovšem pokud jste ze znevýhodněných oblastí, kde hrozí hospodářské nebo sociální vyloučení. Tyto oblasti se nacházejí různě po celé České republice a jejich seznam je volně k dispozici na internetu.